Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Felixovi ( video)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
V zoufalé snaze uhladit svou image v očích veřejnosti, obzvláště nyní, v době aktivních protestů proti stavbě nové pokusné laboratoře, souhlasila Oxfordská univerzita s natáčením dokumentu Opice, krysy a já (2006) pro BBC2. V tomto subjektivním a uhlazeném podání pokusů na zvířatech byl veřejnosti ukázán makak Felix, držený univerzitní laboratoří pro experimenty na jeho mozku.

V listopadu 2006, kdy byl dokument BBC2 vysílán, podstoupil Felix první zákrok. V něm byl chirurgicky obnažen jeho mozek, tak, aby mohl být opakovaně mrzačen v sérii experimentů mozkových funkcí. V těchto experimentech si Felix nebude hrát s oříšky, jak se nám snažili ukázat v dokumentu - v těchto experimentech bude mučen. Dovnitř jeho mozku budou– a jistě již jsou – implantovány elektrody snímající mozkovou činnost, jeho lebka zůstane rozevřená. Odepíráním jídla bude nucen provádět nesmyslné úkoly a trestán, pokud je nesplní. Po několika rocích bolesti, strachu, osamění, pokusů, lhostejného a krutého zacházení, bude usmrcen a jeho tělo rozpitváno.

Pokusy na Felixovi jsou součástí studie Parkinsonovy choroby na Oxfordské univerzitě vedené profesorem Tipu Aziz. Jeho výzkumné praktiky byly intenzivně kritizovány ostatními vědci na poli neurochirurgie – dokonce i těmi, kteří sami provádějí pokusy na zvířatech; Tipu Aziz však zjevně se zvířaty nemá žádný soucit. Svého opičího vězně pojmenoval Felix, což znamená v latině "šťastný". Je smutné, s jakou ironií takové jméno vybral někomu, kdo celý svůj život protrpí v univerzitní laboratoři zraňován a systematicky týrán chirurgickými nástroji.

Britské Ministerstvo vnitra označuje záměrné poškození mozku primátů jako "střední závažnost způsobeného utrpení". Licence udělená Oxfordské univerzitě pro dlouholeté pokusy na Felixovi spadá pod "nejzávažnější způsobené utrpení". Můžeme z toho vyvodit, kolik bolesti Felixe čeká během následujících několika let.

Rozdíly mezi mozkem člověka a ostatních primátů jsou propastné. Spolehlivost a nutnost pokusů na zvířatech je již otevřeně zpochybňována značným množstvím lékařů, vědců a dalších odborníků. Parkinsonova choroba je chorobou výhradně lidskou a žádný uměle vytvořený "zvířecí model" nám k jejímu pochopení pomoci nemůže. Výsledky experimentů na zmučených zvířatech jsou v lidské medicíně nejen nevyužitelné, ale co hůře, také zavádějící a nebezpečné. Myslíme si, že je nezbytně třeba nových výzkumných metod zodpovědných ve vztahu k lidem i k jiným zvířatům.

Po několik dalších let bude Felix držen v malé kleci a nucen do řady trýznivých procedur. Nevíme, jak dlouho zůstane naživu, jedno je však jisté: pokud nedáme Oxfordské univerzitě hlasitě najevo svůj nesouhlas, zabijí Felixe bez jakékoli naděje.
Felix není jen číslo. Stejně jako všechna ostatní zvířata v laboratořích je živou a cítící bytostí, jedincem, jehož život patří jen jemu a nikomu jinému.
Nenechme Felixe zemřít bez boje.

http://www.otevrioci.cz/felix PObrazekOMOŽTE OPIČÁKOVI!!!!!:(Otevři oči!

OCHRÁNCI ZVÍŘAT PROTESTOVALI PROTI POKUSŮM NA OXFORDSKÉ UNIVERZITĚ.

V sobotu 4. srpna proběhl v Praze, Ostravě a na dalších místech České republiky protest proti Oxfordské univerzitě. Ochránci zvířat tak vyjádřili svůj nesouhlas s prováděním krutých univerzitních pokusů na zvířatech a se stavbou další pokusné laboratoře v Oxfordu.

Protestující v Praze informovali veřejnost na stanovištích v různých částech města a poté se vydali na pochod Staroměstským náměstím, přes Karlův most a na Malou stranu.

"Protest proběhl v rámci celosvětového Dne solidarity s Felixem. Felix je dvouletý makak rhesus, na němž Oxfordská univerzita provádí experimenty poškození mozkových funkcí. V těch je jeho mozek mrzačen chirurgicky a elektrickým proudem, a takových zvířat jsou po celém světě tisíce," uvádí organizátoři projektu na webu otevrioci.cz. Podle jejich slov však rozdíly mezi mozkem člověka a primátů jsou propastné. "S takzvaným výzkumem, ve kterém žijící tvorové jako je Felix trpí v laboratořích, rozhodně nesouhlasíme."

Protesty proti Oxfordské univerzitě proběhly v sobotu také na Slovensku; ve Francii, Itálii, Velké Británii, Německu a na Novém Zélandě, z iniciativy britské organizace SPEAK. Stejné skupině lidí se již podařilo zabránit stavbě laboratoře pro výzkum na primátech v Cambridge. "Doufáme, že se nám podaří to samé i v případě chystané laboratoře Oxfordské univerzity," říka koordinátorka kampaně Barbora Hunčovská.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Barču

(Janča, 15. 11. 2007 22:46)

Bohužel jim těch testovaných chudáků není dostatečně líto a raději budou dále ,,škudlit´´ peníze na dalších nebohých a bezmocných zvířecích životech,že...

Pro Janču

(Barča - organizátorka kampaně, 2. 11. 2007 15:21)

Umělou lidskou tkáň už vynalezli, někteří výrobci ji již používají pro testování.. Je daleko spolehlivější než testy na zvířatech, reaguje jako lidská tkáň, takže proč ji už nevyužívají i ostatní výrobci, kteří testují na zvířatech? Je to docela jednoduché.. Zase je vše o penězích.. Velké firmy už mají zaběhlý svůj systém.. Mají své laboratoře, dodavatele zvířat.. , takže proč by tento systém rušili, když si jejich produkty lidé stejně kupují a vyjde je to levněji?

Felix zemřel

(Bára - organizátor kampaně, 25. 10. 2007 13:46)

Bohužel, Felix se stal další obětí pokusů na zvířatech. Nedovolte, aby kvůli Vám zemřel další tvor

Tupci

(Janča, 23. 10. 2007 21:52)

a taky by asi potřeboval elektrodu do mozku!!

Tupci

(Janča, 23. 10. 2007 21:50)

Já fakt nechápu, že v dnešní natolik MODERNÍ době,kdy lidi vynalezli takový věci ba zázraky,nad nimiž se normální člověk pozastaví,protože nechápe jejich genialitu se dělaj pokusy pořád na zvířatech! To si nemůžou vymyslet nějakej jinej testovací prostředek,kterýho by to neolelo?? Chudák Felix, ten, co tomuhle pokusu dal myšlenku bych nakopala zadek!!

CHUDÁK

(MonikaVavruskova, 10. 9. 2007 20:38)

Chudák Felix já bych ty lidi nejraději za to co udělali ZABILA...